top of page
Szukaj

Co w ulu bzyczy?

Zaktualizowano: 12 paź 2022


Wielu z nas zna jedynie jeden dźwięk, który wydają pszczoły – bzyczenie. W rzeczywistości te niezwykłe owady w­ydają ich dużo więcej.

Wszystkie dźwięki, które wydają pszczoły służą do komunikowania się z innymi pszczołami. Brzmienie pszczelej rodziny bywa o różnym natężeniu. Dzięki temu pszczelarze uzyskują informację o aktualnym stanie ula. Przykładowo, gdy pszczoły są zdenerwowane brakiem pokarmu lub, co gorsze – brakiem matki, wydają dużo wyższe dźwięki. Jednak gdy bzyczą niskim tonem oznacza to, że są spokojne. Jeśli więc z wnętrza ula dobiega monotonny, niski głos, pszczelarze są spokojni, gdyż rodzina pszczela ma się dobrze. Do osłuchiwania pszczół można wykorzystywać gumową rurkę lub zwykły lekarski stetoskop.

Zróżnicowane dźwięki w ulu wydają także jego mieszkańcy. Na przykład matki, gdy są bardzo młode, śpiewają lub kwaczą, a podczas wędrówki na plastrach trąbią. Robotnice mają charakterystyczny śpiew wracając z pożytków, co ma służyć informowaniu o tym pszczoły znajdujące się w ulu. Jeszcze inne odgłosy wydają trutnie - buczą w bardzo charakterystyczny sposób, dzięki czemu łatwo rozróżnić na łące pszczołę robotnicę od trutnia.

Wideo pokazuje wnętrze ula, gdzie możemy usłyszeć jego brzmienie.16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page